W internecie krążą porady, które mówią o tym, że porowatość włosów można sprawdzić za pomocą tzw. tekstu szklanki z wodą. Tymczasem ta metoda jest niemiarodajna i może nie dawać wyników zgodnych z rzeczywistością. Zapomnij o teście szklanki wody! Zamiast tego zaobserwuj swoje włosy – podpowiadamy, jak można rozpoznać ich porowatość.
Jak określić porowatość włosów?
Tak naprawdę porowatość włosów może określić tylko trycholog za pomocą specjalistycznej aparatury. Ogląda strukturę włókien w mikroskopijnym powiększeniu i jest w stanie ustalić, jak bardzo łuski odchylają się od kory. Jeśli mocno, to włosy są wysokoporowate. Jeśli przylegają, to niskoporowate. Możesz też zwilżyć włos wodą i go rozciągnąć. Włosy zachowujące się jak sprężyna mają niską porowatość. Te, które się wyciągają jak guma, są mocno uwrażliwione (np. od farbowania). Natomiast te, które się rozerwą, są po prostu uszkodzone. Domowy test na porowatość włosów to również obserwacja włosów. Przeczytaj poniższe opisy każdej grupy i zastanów się, który najbardziej pasuje do Twoich włosów? Od tego będzie zależeć dobór odpowiedniej pielęgnacji.
Charakterystyka włosów niskoporowatych
Włosy niskoporowate są lejące, gładkie i śliskie. Nigdy nie puszą. Czy mają jakieś wady? Osoby z włosami niskporowatymi często narzekają na ich objętość. Trudno je wystylizować tak, aby były odbite u nasady. Trudno je również zakręcić. Szybko po zakręceniu na lokówkę wracają do pierwotnego kształtu. Czego potrzebują? Dostarcz im odżywek z zawartością humektantów, czyli składników nawilżających, które nadadzą im lekkości i objętości.
Charakterystyka włosów wysokoporowatych
Jeśli Twoje włosy łatwo się puszą, są szorstkie w dotyku, matowe, to wielce prawdopodobne, że ich łuski mocno odchylają się od kory. Takie włosy wyglądają na zniszczone, ale łatwo można je ułożyć – co jest plusem. Brakuje im przede wszystkim emolientów, czyli składników ochronnych i wygładzających strukturę, które domkną łuski bez przeciążania włosów. Przydadzą się też proteiny, czyli składniki budulcowe, wypełniające ubytki i wzmacniające pasma od środka.
Charakterystyka włosów średnioporowatych
Tzw. średniopory łączą cechy włosów wysoko- i niskoporowatych. Często są to włosy niskoporowate, które utraciły gładkość przez zabiegi koloryzacji lub niewłaściwą pielęgnację. Mogą też reprezentować typ wysokoporowaty, który dzięki odpowiedniej pielęgnacji zmniejszył odchylenie łusek. Te włosy, tak jak każdy rodzaj, potrzebują zarówno emolientów, protein i humektantów, lecz w odmiennych proporcjach.
Jak pielęgnować włosy zgodnie ze stopniem ich porowatości?
Nie ma innego sposobu – trzeba testować różne produkty i szukać w odżywkach i szamponach składników, które lubi nasz typ włosów. Próbuj odżywek z różnymi olejkami, składnikami nawilżającymi, proteinami. Ich potrzeby mogą się zmieniać, dlatego należy na bieżąco obserwować ich reakcje na różne kuracje. Z czasem to wchodzi w krew i staje się codziennością. Włosy odwdzięczają się blaskiem i skłonnością do współpracy przy układaniu.
—
Artykuł sponsorowany
Mało się mówi o tej porowatości