Skóra

Pielęgnacja cery suchej jest prostsza, niż myślisz!

Sucha skóra twarzy potrafi być utrapieniem. Łuszczenie, swędzenie, pieczenie i mikrouszkodzenia to najczęstsze problemy, z jakimi borykają się właściciele suchej cery. O ile jednak suchość skóry nie jest spowodowana dermatozą, jej nawilżenie nie powinno być problemem, chociaż na pewno będzie wymagało systematycznych działań.

Przyczyny suchości skóry twarzy

Jest wiele powodów, dla których skóra twarzy jest sucha lub nawet przesuszona. Do najczęstszych niestety należy nieprawidłowa pielęgnacja. Kosmetyki zawierające alkohol co prawda działają przeciwbakteryjnie, ale przy okazji wysuszają skórę. Podobnie peelingi mechaniczne używane zbyt często mogą uczynić więcej szkody niż pożytku.

Skóra potrzebuje wody, ale nie do mycia! Tymczasem nadal wiele osób o tym nie wie i do mycia twarzy używa wody z mydłem, wierząc naszym babciom, które zwykłe były twierdzić, iż woda i mydło to najlepsze pachnidło. Na szczęście dziś mamy tyle kosmetyków nawilżających, że nie musimy myć twarzy wodą.

Problemem może być też brak dostatecznej ilości wody w diecie i w ogóle nieprawidłowa dieta, w której jest dużo czarnej kawy i herbaty, alkoholu, tłustych mięs i żywności wysokoprzetworzonej a mało warzyw i owoców.

Także czynniki klimatyczne – wiatr, mróz, słońce – mogą mieć wpływ na suchość skóry. Kremy z filtrem UV powinny być nakładane na twarz przez cały rok, nie tylko latem.

Stres to czynnik, na który mamy najmniejszy wpływ, a który niestety też może odbić się niekorzystnie na twarzy, na przykład w postaci przesuszenia skóry.

Jak dbać o suchą skórę?

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy? Sucha cera wymaga regularnego nawilżania zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Warto też przyjrzeć się bliżej swoim nawykom i w razie potrzeby zweryfikować lub zmienić przyzwyczajenia.

Regularne nawilżanie

Serum i krem nawilżający z kwasem hialuronowym, witaminą C lub E, kolagenem albo gliceryną powinny na stałe zagościć w łazience lub na toaletce. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki na dzień i na noc. Kremy do twarzy powinny zawierać wysoki filtr UV.

Delikatne oczyszczanie

Koniec z agresywnymi peelingami i preparatami do mycia twarzy zawierającymi alkohol. Zamiast tego lepiej wybrać łagodne kosmetyki nawilżające, oznaczone jako odpowiednie do cery suchej. Im mniej twarz będzie miała kontaktu z wodą, tym lepiej. I w żadnym razie nie może to być gorąca lub mocno ciepła woda, bo ona potęguje proces wysuszania skóry. Pora zaprzyjaźnić się z letnią lub chłodną – to nieprawda, że tylko ciepła radzi sobie ze wszelkimi nieczystościami.

Picie wody

Sucha skóra nie przepada za kontaktem z wodą, niemniej bardzo jej potrzebuje w swoich strukturach, dlatego warto wyrobić sobie nawyk picia wody. Pomocne w tym bywają rozmaite aplikacje mobilne, które przypominają o piciu wody i zliczają wypitą ilość w ciągu dnia.

Dieta bogata w witaminy

Warzywa i owoce, szczególnie te zawierające witaminy A, B, C, E to najlepsi przyjaciele osób borykających się z suchą skórą. Jeśli też do nich należysz, zadbaj, by na twoim talerzu królowały świeże owoce i warzywa, najlepiej gotowane na parze lub zjadane na surowo. Nie stroń też od ryb morskich. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe Omega-3 także poprawiają nawilżenie skóry.

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. osza says:

    No i fajnie, muszę też się postarać o swoją skórę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *