Domowe wybielanie zębów zyskuje coraz większą popularność. To metoda prosta i tania, a przynosi zadowalające efekty. Jednak sposobów jest wiele. Który wybrać i jak przygotować się do wybielania zębów?
Wybielanie zębów dla zdrowego i atrakcyjnego wyglądu
Cel jest jeden i ten sam, niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy. Osoby, które postanawiają wybielić zęby, chcą mieć jasny, lśniący uśmiech. Chcą wyglądać zdrowo, być pewne siebie i wyglądać atrakcyjniej. Takie właśnie wrażenie wywołują białe zęby, bo są kojarzone pozytywnie, przykuwają uwagę, można nawet powiedzieć, że bywają obiektem zazdrości. Lecz nie zawsze tylko o zrobienie dobrego wrażenia chodzi. Osoby, które decydują się na wybielanie zębów, robią to przede wszystkim dla siebie. Po prostu chcą się poczuć lepiej, a codzienne spojrzenie w lustro ma wywoływać poczucie zadowolenia.
Zęby można wybielić różnymi metodami. Można skorzystać z usług kliniki stomatologicznej. W tym przypadku również nie ma jednego właściwego sposobu, bo to pacjent i dentysta wspólnie dobierają odpowiednie i bezpieczne rozwiązanie. Jednak gabinetowe wybielanie bywa kosztowne i może wiązać się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych, co dla wielu z nas bywa przeszkodą nie do pokonania. Dlatego tak dużą popularność zyskują domowe metody wybielania zębów. To wyjście mniej kosztowne, można rzecz wręcz powiedzieć – oszczędne. Jest także wygodne i bezpieczne, a uzyskane efekty mogą być w pełni zadowalające.
Przygotowanie do wybielania zębów
Naturalnym jest, że gdy udajemy się do gabinetu stomatologicznego, aby tam nadać swoim zębom blask, najpierw rozmawiamy z ekspertem. Taka konsultacja jest niezbędna, by właściwie dobrać bezpieczną metodę wybielania. Ta z kolei w dużej mierze zależy od stanu uzębienia i zdrowia jamy ustnej. Dlatego wymagane jest jej dokładne sprawdzenie. Być może stomatolog zaleci usunięcie kamienia nazębnego, dokładne oczyszczenie zębów, uzupełnienie ubytków, czy wymianę wypełnień.
Jeżeli taką konsultację odbywa się w przypadku profesjonalnego zabiegu, to czemu nie przeprowadzić jej przed wybielaniem zębów w domu? Przy takim scenariuszu spotkanie i rozmowa ze stomatologiem także jest wskazana.
Zanim zaczniemy pracować nad białym uśmiechem, warto skonsultować się ekspertem. Może się okazać, że – ze względu na stan uzębienia – nie wszystkie produkty wybielające będzie można zastosować. Stomatolog może doradzić wybór tego najlepszego i najskuteczniejszego, którego stosowanie nie będzie uciążliwe. To bardzo ważne dla osób z nadwrażliwością zębów lub z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna być punktem numer 1 na liście rzeczy do wykonania podczas przygotowania się do domowego wybielania zębów. Takich zadań jest jeszcze kilka. Należy zadbać o higienę jamy ustnej, trzymać się trzech podstawowych zasad:
- regularne szczotkowanie zębów – przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem,
- używanie nici dentystycznej do usuwania resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych,
- używanie wspomagająco płynów do płukania ust.
To podstawowe czynności, ale przed rozpoczęciem wybielania trzeba również podjąć się leczenia zębów i dziąseł, jeżeli sytuacja tego wymaga.
Wybór produktów wybielających
Wybór właściwego produktu do domowego wybielania zębów, to kwestia bardzo indywidualna. A wybierać można spośród wielu propozycji. W aptekach, supermarketach i drogeriach można kupić produkty o różnym składzie i działaniu. Do wyboru są np.:
- paski,
- aplikatory/peny,
- płyny do płukania ust,
- wybielające pasty do zębów.
Każdy z tych preparatów jest bezpieczny i może być skuteczny, ale warto wcześniej poznać wskazania oraz przeciwwskazania do ich stosowania.
Rozjaśniające płyny do płukania ust to rozwiązanie bardzo wygodne. Zgodnie z zaleceniami producentów tych produktów, należy stosować je po szczotkowaniu zębów lub wspomagająco między szczotkowaniem. Usta płucze się krótko – od 30 sekund do minuty – a płyn wypluwa.
Zaletą płynów jest także to, że mogą mieć dodatkowe działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwpróchnicze,
- łagodzące krwawienie dziąseł i objawy nadwrażliwości zębów,
- odświeżające oddech.
Paski wybielające to także łatwy w użyciu produkt, który zyskuje na popularności. Są to kilkucentymetrowe, elastyczne plasterki, które nakłada się na zęby. Dzięki zastosowaniu nadtlenku wodoru usuwają przebarwienia. Efekt bieli można osiągnąć po kilku lub kilkunastu, dniach. Minusem pasków jest jednak to, że kiepsko sobie radzą z naturalnie żółtym lub szarym odcieniem zębów. Trzeba również zachować szczególną ostrożność w przypadku nadwrażliwości i odsłoniętych szyjek zębowych – w pewnych sytuacjach lepiej unikać tej metody.
Aplikatory wybielające to wygodny sposób na nakładanie żelu wybielającego na zęby, które po prostu się maluje. Ta metoda jest chwalona za prostotę i wygodę.
Pasta wybielająca zęby to kolejna, bardzo szeroka, gama produktów, która swoją popularność zawdzięcza temu, że jej stosowanie nie różni się niczym od używania tradycyjnych, czyszczących past do zębów. Taką pastą wystarczy szczotkować zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Niewątpliwą zaletą niektórych past jest to, że pierwsze efekty można zobaczyć już po trzech dniach stosowania.
Zanim jednak sięgniemy po wybielającą pastę do zębów, powinniśmy poznać jej rodzaje. I na tej podstawie, najlepiej po konsultacji ze stomatologiem, wybrać dogodny produkt.
Pasta wybielająca zęby
Zatem pasta. Ale która? W sklepach jest ich wiele i działają w różny sposób. Takie produkty dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
- pasty wybielające z substancjami ściernymi i polerującymi,
- pasty z substancjami wybielającymi.
Pierwszy rodzaj to preparaty, które delikatnie usuwają przebarwienia i osady gromadzące się na powierzchni zębów, a następnie wygładzają ich powierzchnię. Do najczęściej stosowanych składników ściernych i polerskich należą:
- uwodniony fosforan dwuwapniowy,
- żele krzemionkowe,
- krzemiany sodowo-glinowe,
- sproszkowane tworzywa sztuczne (od ok. 25 do 50 proc. składu pasty).
Takie pasty wybielające potrafią dokładnie i dogłębnie usuwać nawet uporczywe przebarwienia. Zęby po jakimś czasie faktycznie mogą prezentować się lepiej – jako bielsze i gładsze. Może się jednak zdarzyć, że osoba używająca takiej pasty nie będzie widziała znaczących zmian w kolorze swoich zębów. Może to wynikać z różnych przyczyn. Jeżeli zęby są zadbane, czyste, bez przebarwień powierzchniowych, to pasta ścierna niekoniecznie może zadziałać. Eksperci nie polecają stosowania past wybielających o charakterze ściernym osobom z nadwrażliwością zębów, odsłoniętymi szyjkami zębowymi i delikatnymi dziąsłami. Takie przypadłości sprawiają, że stosowanie akurat takiego rodzaju pasty nie musi być przyjemne. Szczotkowaniu zębów może towarzyszyć dyskomfort, a nawet ból.
Pasty z substancjami wybielającymi zawierają związki utleniające, wśród których warto wymienić:
- nadtlenki,
- chlorany,
- nadborany.
Mogą to być także inne związki zawierające stabilizowany nadtlenek wodoru lub enzymy. To właśnie dzięki tym substancjom aktywnym zęby zmieniają swój kolor na jaśniejszy. Stężenie nadtlenków w pastach wybielających dostępnych w sklepach lub aptekach jest niższe niż w preparatach używanych w gabinetach stomatologicznych. Ma to duży plus, bo – choć wydłuża proces wybielania zębów – jest bezpieczniejsze i delikatniejsze dla zębów. Mniejsze stężenie substancji oznacza też mniejsze ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów.
Zaletą past wybielających jest to, że mają także takie same właściwości higieniczne, jak tradycyjne pasty. Pienią się, a dzięki temu czyszczenie i wybielanie zębów jest skuteczniejsze – piana dociera do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej.
Jeżeli zastanawiamy się nad stosowaniem wybielającej pasty do zębów, to śmiało możemy zastąpić dotychczasowy preparat pastą Colgate Max White Ultra Active Foam i włączyć ją do codziennej higieny jamy ustnej.
Podtrzymywanie efektów wybielania
Na to jak długo utrzymają się efekty wybielania zębów wpływa wiele czynników. Trzeba oczywiście nadal sumiennie dbać o higienę jamy ustnej. Stosować profesjonalne preparaty, płyny do płukania ust, używać przyborów do higieny międzyzębowej i regularnie szczotkować zęby. To podstawa, ale można pójść dalej:
- zrezygnować z palenia tytoniu,
- zrezygnować z picia mocnej kawy i herbaty lub używać słomki,
- stosować tzw. białą dietę.
Zatrzymajmy się na chwilę przy ostatnim punkcie. Biała dieta opiera się na unikaniu spożywania produktów, które mogą zabarwić zęby i jest kluczowa w ciągu 48 godzin po zabiegu wybielania. Warto ją stosować również później, by efekty utrzymywały się dłużej. Na liście produktów niewskazanych znajdują się m.in.: owoce jagodowe, cytrusy i warzywa zawierające szczawiany, potrawy z dużą zawartością przypraw, takich jak curry, kurkuma albo czerwona papryka. Należy unikać też produktów na bazie kakao, słodkich kolorowych przekąsek, ciemnych sosów oraz czerwonego wina i kolorowych napojów.
Poza wymienionymi wyżej elementami, jednym z najistotniejszych sposobów na utrzymanie efektów wybielania i zdrowe, mocne zęby jest wyrobienie sobie nawyku regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego w celu monitorowania stanu zdrowia jamy ustnej.
—
Artykuł sponsorowany